HÍREK


Sikeresen befejeződött a Public Eye projekt

A Public Eye projekt kutatói és fejlesztői azt a célt tűzték ki, hogy a mobiltelefonokat a közúti biztonság szolgálatába állíthassák. A szabálysértéseket felismerő és dokumentáló rendszer minden gépkocsiban ott lehet. Kitartó kutatás eredménye, magyar innováció és fejlesztés segít abban, hogy a személyes használatra szánt eszközök mesterséges intelligencia segítségével felismerjék a veszélyes szabálysértéseket.

A Szegedi Tudományegyetem, a Combit Zrt. és az E-Vista Kft. egy olyan összetett rendszer elvét kutatta, amely a közúton, a mozgó járműből képes felismerni a közlekedés többi résztvevője által elkövetett szabálytalanságokat. Ilyen feladatot eddig csak drága célberendezésekre lehetett rábízni, amelyeket a rendőrség üzemeltet. Az Európai Unió országai kevés dologban értenek annyira egyet, mint abban, hogy a halálos közúti balesetek számát csökkenteni kell, minden lehetséges módszer alkalmazásával. Ez a rendszer a mobiltelefon kameráját és egyéb szenzorait használja arra, hogy meghatározza a közlekedési helyzetet, az abban érvényes szabályokat. Felismeri a látótérben haladó járműveket, és jelzi, ha azok szabálysértést követnek el.

A kutatás számos innovációs elemre terjedt ki. A mobiltelefonok kamerái nem egységesek, és nem méréstechnikai céllal készültek. Ennek ellenére olyan képfeldolgozó alkalmazást kellett létrehozni, amely hitelesen azonosítja a közlekedési partnereket. A mobiltelefonokban egyre erősebb processzorok dolgoznak, de egy mozgóképeket valós időben feldolgozó, és szabálykezelő rendszert még így sem lehetett volna létrehozni a kutatási eredmények nélkül. A megfelelő megoldások kidolgozása, tesztelése, számos kompromisszum meghozatalát igényelte, ezért egy olyan háttér rendszert is létre kellett hozni, amely jelentősebb számítási kapacitás birtokában képes megvizsgálni és megerősíteni, vagy cáfolni a telefonon futó alkalmazás döntését. Annak érdekében, hogy ne maradhassanak kétséges döntések, mindig lehetőség van arra, hogy egy szakértő személyesen ellenőrizze a forgalmi helyzetben történteket.

A kutatás részét képezte a felvételek hitelességének és hamisíthatatlanságának biztosítása is. Ennek a rendszernek nem a büntetés a fő célja, hanem a rossz közlekedési szokások felismerése, bemutatása, a forgalom biztonságának növelése, de a kutatók célja egy olyan rendszer alapjainak lefektetése volt, amely szükség esetén akár hatósági intézkedések megtételére is lehetőséget ad.

A projekt eredményes befejezése, a működő prototípus lehetőséget biztosít arra, hogy a kutatási eredmények gyakorlatba ültetéséhez megkezdődjenek a tárgyalások Magyarország és más, európai országbeli országok hatóságaival.

Beküldte: Publiceye
2015/03/20 - 12:30